Alewijnse colaborează cu Damen Naval pentru fregata PES a Marinei Columbiene
Alewijnse a semnat un contract cu Damen Naval pentru a gestiona integrarea și instalarea completă a sistemelor electrice de la bordul fregatei PES (Plataforma Estratégica de Superficie), aflată în construcție pentru Marina Republicii Columbia. Această colaborare combină expertiza de design recunoscută a Damen Naval cu cunoștințele avansate ale Alewijnse în sisteme electrice, pentru a livra o soluție navală adaptată cerințelor operaționale ale Columbiei.

Strategic alliance with focus on local content
Conform contractului, Alewijnse va fi responsabilă de proiectarea, ingineria și testarea tuturor sistemelor electrice de la bord, inclusiv traseele de cabluri și furnizarea de sisteme esențiale precum managementul energiei, propulsia, divertismentul și iluminatul de navigație. Proiectul pune un accent puternic pe integrarea conținutului local, cu obiective clare privind achizițiile de componente și servicii din Columbia.
Alewijnse este unul dintre partenerii noștri principali și va juca un rol vital în succesul proiectului PES”. Sunt încântat să văd că susțin și obiectivele noastre legate de conținutul local prin implicarea pieței columbiene.
Jasper Oreel, Director de Proiect la Damen Naval
Suntem mândri de parteneriatul continuu cu Damen Naval în acest proiect strategic pentru Marina Columbiană. Această colaborare consolidează alianța dintre șantierul naval, furnizori, parteneri tehnologici și utilizatorii finali. Scopul nostru comun este să livrăm nave performante, să optimizăm costurile și să asigurăm competitivitatea pe termen lung, sprijinind în același timp parteneriatele locale pentru succes sustenabil.
Gert Bravenboer, CEO of Alewijnse.
Parteneri de încredere
Alewijnse va colabora cu mai mulți parteneri de încredere pentru livrarea diferitelor subsisteme de la bord. Sistemul de propulsie cu motoare electrice de înaltă performanță va fi furnizat împreună cu Van Meer, marcând prima lor implicare într-un proiect naval.
Sistemul integrat de management al platformei (Integrated Platform Management System) va fi dezvoltat împreună cu Praxis Automation și va oferi o soluție modernă pentru operațiuni navale. Sistemul integrat de management al punții (Integrated Bridge Management System) va fi furnizat în colaborare cu Anschütz GmbH, Alewijnse asigurând integrarea completă și suportul pe termen lung, ca partener certificat.

Accent pe conținutul local
Contractul include obiective clare privind implicarea furnizorilor locali. „Împreună cu Damen Naval, căutăm parteneri columbieni care să susțină construcția fregatei,” explică Maurice Seijkens, Manager Vânzări la Alewijnse. „Am efectuat deja mai multe vizite în Columbia și am primit o delegație a Marinei Columbiene și a constructorului naval Cotecmar. Industria construcțiilor navale locale este în plină dezvoltare și am întâlnit numeroase companii dornice să contribuie și să câștige experiență.”
Experiență dovedită în domeniul naval
Alewijnse a fost aleasă ca partener principal al Damen pentru integrarea sistemelor electrice datorită unei colaborări îndelungate și de succes. Împreună, cele două companii au livrat numeroase proiecte complexe pentru marinele din întreaga lume, inclusiv nava de sprijin de luptă Den Helder.
Așteptăm cu nerăbdare începerea proiectului. Partenerii noștri apreciază capacitatea noastră de a susține proiectele oriunde și de a colabora fără probleme cu furnizorii locali tradiționali sau noi. Punând accent pe calitate și flexibilitate, oferim valoare adăugată reală clienților noștri.
Florin Nicutaru, Manager Segment pentru Proiecte Navale și Guvernamentale la Alewijnse.
Photo 1: PES frigate render, based on Damen Naval's SIGMA 10514 series
Photo 2: Front row, from left: Florin Nicutaru, Segment Manager Naval & Governmental, Alewijnse - Jasper Oreel, Project Director Damen Naval; back row, from left: Michelle Bechtold, Tactical Purchaser Damen Naval - Maurice Seijkens, Manager Sales, Alewijnse